Pregled sadržaja
Vitamini čine osnovu dodataka aktivnih tvari koje se inače dobivaju iz hrane, a koji su biljnog ili životinjskog podrijetla. U posljednjih nekoliko godina ova znanost se jako razvila te se sve intenzivnije istražuje djelovanje takvih pripravaka na ljudsko tijelo i organizam.
U tom smislu sve veći broj ljudi počeo je svakodnevno preventivno ili zdravstveno inducirano uzimati njih i različite prehranske dodatke kako bi u svom tijelu osigurali balans hranjivih tvari.
Što su zapravo prehranski dodaci?
S obzirom da se klasični prehranski dodaci nalaze na razmeđi hrane i lijeka, nerijetko dolazi do nesuglasica oko interpretiranja njihove primjene i učinkovitosti. Prema svojoj službenoj definiciji oni su ipak hranjive tvari u kojima se nalaze koncentrirani hranjivi sastojci. A kada govorimo o njihovom konzumiranju, oni se uzimaju u doziranom obliku sa svrhom obogaćivanja unosa hranjivih sastojaka u uobičajenu prehranu.



Kome trebaju dodaci prehrani
Prije svega je vrlo važno naglasiti da dodaci prehrani nisu zamjena za uravnoteženu prehranu. Ista stvar je i s vitaminima u tijelu. Također, nikako se ne bi smjeli uzimati prije procjene nutritivnog statusa koju provode liječnici i nutricionisti uz pomoć laboratorijskih analiza te praćenjem fizioloških simptoma koji reflektiraju deficit određenih nutrijenata u tijelu.
Neki od najčešćih simptoma manjka vitamina u organizmu su:
- Oslabljen imunitet
- Učestale infekcije
- Anemija
- Nekvalitetni kosa, koža i nokti
- Smanjen apetit
- Grčevi u mišićima
- Umor, slabost, iscrpljenost
- Potištenost, nesanica
- Sporo zacjeljivanje rana
Najbolja kombinacija vitamina
Još jedno često pitanje je i ono koje se odnosi na to koja je to optimalna kombinacija nutrijenata. S obzirom da je svaki organizam različit u više segmenata nema potpuno univerzalnog odgovora, ali postoje neka načelna pravila kao što su sljedeća:
- Vitamini A,D, E i K ne bi smjeli biti zastupljeni u višim vrijednostima od preporučenih RDA vrijednosti
- Vitamini B skupine i vitamin C mogu biti zastupljeni u višim dozama (trostruko veće doze su prihvatljive)
- Minerali su obično prisutni u nižim dozama od preporučenih
- Treba izbjegavati prehranske dodatke koji sadrže više od 60 % dnevne potrebne količine željeza (ukoliko ih nije preporučio liječnik zbog manjka željeza)
Sva navedena pravila trebalo bi provoditi jer uzimanje vitamina i prehranskih dodataka u količinama koje su znatno iznad preporučenih dnevnih doza može biti štetno za zdravlje. Zato možemo reći da ovdje vrijedi pravilo manje je više, a o svemu se najbolje savjetovati s odabranim liječnikom i/ili farmaceutom.